HBV to wirus hepatotropowy wywołujący zapalenie wątroby typu B 

Jest to schorzenie, które może prowadzić do stałego nosicielstwa i być przyczyną marskości wątroby i nowotworów złośliwych. Dawka zakaźna wirusa jest bardzo niewielka, a do zakażenia może dojść w czasie zabiegów medycznych związanych z przerwaniem ciągłości tkanek, w czasie leczenia stomatologicznego, dializy, badań endoskopowych, przetaczania krwi itp. Do zakażeń może dochodzić także wewnątrzmacicznie lub okołoporodowo, w tym także podczas karmienia piersią. Wirusem można zarazić się także na drodze kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia.

Zaleca się wykonanie badania w kierunku wirusa HBV w celach profilaktycznych, przed szczepieniem, u pacjentów ze stwierdzoną żółtaczką, u osób w trakcie chemioterapii lub w trakcie leczenia wirusowego zapalenia wątroby oraz ze względu na inne możliwe czynniki ryzyka (np. przygodne stosunki seksualne bez zabezpieczenia, przewlekłe choroby wątroby, wiek > 60 lat, cukrzyca).


Test ilościowy w kierunku obecności wirusa HBV pozwala określić ilość kopii wirusa. Stosowany jest między innymi do oceny skuteczności prowadzonej terapii.

 

Jak przygotować się do badania?

Szczegółowe informacje o przygotowaniu do badania znajdują się w tabelce.

 

* Sugerowany czas wykonania badań jest orientacyjny, w przypadku niestandardowych sytuacji niezależnych od Laboratorium może ulec zmianie.