Pakiet zdrowe jelita jest zalecany przy problemach trawiennych i nietolerancjach pokarmowych, kiedy ciężko określić z czym dokładnie zmaga się nasz organizm.

 

Celiakia jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Charakteryzuje się nietolerancją glutenu, białka zawartego w zbożach (pszenicy, owsie, jęczmieniu, życie). Choroba może ujawnić się w każdym wieku. Objawy są różnorodne: biegunka, bóle brzucha, wymioty, zmęczenie, migreny, niedobór witamin, dlatego tak ważna jest diagnoza. Aby zachorować wystarczy obecność jednego z trzech genów HLA DQ2.5; HLA DQ2.2 i/lub HLA DQ8. Brak wymienionych genów natomiast wyklucza to schorzenie.

Zalety testu genetycznego w kierunku celiakii:

  • na wynik testu nie mają wpływu czynniki zewnętrzne,
  • badanie można wykonać w trakcie diety bezglutenowej,
  • pobranie materiału do analizy jest bezbolesne (wymaz z policzka),
  • pewna diagnoza, ujmeny wynik wyklucza zachorowanie w przyszłości,
  • badanie można przeprowadzić zarówno u dzieci jak i dorosłych.

 

Nietolerancja laktozy spowodowana jest niedoborem lub brakiem enzymu laktazy. Laktaza odpowiada za rozkład do cukrów prostych: galaktozy i glukozy, które mogą być dalej metabolizowane. Niewystarczająca ilość enzymu prowadzi do fermentacji bakteryjnej laktozy w jelicie, a w konsekwencji do charakterystycznych objawów takich jak: biegunka, wzdęcia, ból brzucha, nadmierne gazy i mdłości. 

Nietolerancja laktozy może być pierwotna lub wtórna (odwracalna). Pierwotna ma podłoże genetyczne i jest spowodowana mutacjami w obrębie genu LCT (13910 i 22018), który odpowiada za kodowanie laktazy. Genetyczne badanie na nietolerncję laktozy wykonuje się na podstawie wymazu z policzka i nie wymaga specjalnego przygotowania.

 

* Sugerowany czas wykonania badań jest orientacyjny, w przypadku niestandardowych sytuacji niezależnych od Laboratorium może ulec zmianie.