Grypa jest ostrą chorobą infekcyjną o bardzo dużej zakaźności. Wirusy grypy należące do rodziny Orthomyxoviridae to RNA wirusy. Można je podzielić na typy, u ludzi zakażenia wywołuje typ A, B i C. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że na świecie na grypę choruje około 5-10% dorosłych i 20-30% dzieci.

Grypa - objawy

Zakażenia przebiegają najczęściej stosunkowo łagodnie (grypa sezonowa). Początkowo są to objawy ogólnego rozbicia, bólu głowy, gorączki, potem dołączają się objawy ze strony układu oddechowego, a czasem układu pokarmowego. Jednak w niektórych grupach pacjentów przebieg infekcji może być ciężki, mogą wystąpić powikłania takie jak niewydolność mięśnia sercowego, a nawet zgony. W przypadku zakażeń wariantami “pandemicznymi” śmiertelność może wzrosnąć. Ryzyko zakażenia i powikłań zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, obecności chorób przewlekłych, wieku pacjenta, a także od szczepień przeciw grypie. Wzrost zachorowań na grypę obserwuje się w Polsce od jesieni do wiosny ze szczytem w pierwszym kwartale roku kalendarzowego. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową, rzadziej przez kontakt z przedmiotami. Okres inkubacji to 1-2 dni, zakaźność zależy od wieku pacjenta (dorośli około 6 dni, dzieci 10 dni) i stanu układu immunologicznego. Ze względu na dużą zmienność antygenową wirusów grypy obserwuje się brak pełnej odporności po zachorowaniu.

Test na grypę A i B

Szybki test antygenowy w krótkim czasie (do 30 min) umożliwia detekcję wirusa grypy. Jest to badanie o dużej swoistości (90-95%) mające charakter przesiewowy.

Jak przygotować się do badania?

Szczegółowe informacje o przygotowaniu do badania znajdują się w tabelce.

Gdzie wykonać badanie?

Aktualne lokalizacje punktów pobrań oraz godziny otwarcia znajdują się w zakładkach:

·       Punkt Pobrań - Prądnik Biały

* Sugerowany czas wykonania badań jest orientacyjny, w przypadku niestandardowych sytuacji niezależnych od Laboratorium może ulec zmianie.