Borelioza, jest wywoływana przez spiralną bakterię Borrelia burgdorferi. Jest to najczęściej rozpoznawana choroba, której wektorem są kleszcze. Jednym z podstawowych objawów boreliozy jest zaczerwienienie wokół miejsca ukłucia przez kleszcza rozszerzające się obwodowo (tzw. rumień wędrujący), pojawia się on 40-60% pacjentów. Niestety zmiana ta nie zawsze jest obserwowana, a zdarza się, że pojawia się w miejscach niewidocznych (np. pokrytych włosami).
Borelioza stwarza wiele problemów diagnostycznych ma bowiem postać choroby ogólnoustrojowej, wielonarządowej. Oprócz zmiany skórnej we wczesnych stadiach boreliozy mogą pojawić się bardziej ogólne objawy, takie jak zmęczenie, zawroty i bóle głowy.
Późne objawy boreliozy występują najczęściej w postaci porażenia nerwu twarzowego, widoczne jako porażenie połowy twarzy. Inne symptomy mogą obejmować bóle i problemy z sercem, zapalenie stawu (najczęściej kolanowego), aż po poważne zmiany obejmujące Ośrodkowy Układ Nerwowy (OUN). Wczesne lub wyprzedzające rozwój boreliozy rozpoznanie obecności krętków i wdrożenie antybiotykoterapii hamuje rozwój zakażenia w fazie początkowej i pozwala uniknąć groźnych powikłań. Do ukłucia przez kleszcza może dojść nie tylko w czasie wycieczki do lasu, ale także w warunkach miejskich w trakcie spaceru po parku czy łące. Jeżeli spotkał Cię podobny incydent nie wahaj się wykonać badanie.
Badanie na boreliozę
Metoda RT-PCR nie jest stosowana w diagnostyce boreliozy jako metoda pierwszego wyboru. Test real-time RT-PCR może być jednak bardzo pomocny w diagnostyce boreliozy jako metoda lokalizacji bakterii poprzez badanie odpowiedniego materiału biologicznego po wcześniej wykonanych badaniach serologicznych lub jako monitorowanie skuteczności leczenia.
Jeśli uzyskałeś dodatni wynik badań serologicznych (poziom przeciwciał, Western-Blot), a prowadzone długotrwałe leczenie nie przynosi efektów, i wciąż odczuwasz dolegliwości zapraszamy do skorzystania z oferty na badanie molekularne. Porozmawiaj z lekarzem jaki materiał byłby najbardziej stosowny do badania w zależności od eksponowanych objawów. Pamiętaj, że większość z materiałów do badania metodą RT-PCR może pobrać tylko lekarz.
Jak przygotować się do badania?
Szczegółowe informacje o przygotowaniu do badania znajdują się w tabelce.
* Sugerowany czas wykonania badań jest orientacyjny, w przypadku niestandardowych sytuacji niezależnych od Laboratorium może ulec zmianie.