RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus), jest otoczkowym wirusem RNA, należącym do rodziny Paramyksowirusów. RSV jest głównym patogenem wywołującym zakażenia dolnych dróg oddechowych u niemowląt (między 6 tygodniem i 6 miesiącem życia) i dróg oddechowych starszych dzieci, dlatego też zalicza się go do wirusów pneumotropowych. Do zakażenia najczęściej dochodzi wiosną i w sezonie jesienno-zimowym. Wszystkie dzieci do 2 roku życia przynajmniej raz przechodzą tą infekcję. Aby zapewnić najwyższą czułość badania diagnostykę warto wykonać w pierwszym tygodniu od pojawienia się objawów.

Wirus RSV objawy

U młodzieży i dorosłych (poza osobami starszymi i z obniżoną opornością) zakażenie przebiega łagodnie, natomiast u dzieci do 5 roku życia zakażenie bywa groźne i może być przyczyną ostrych zapaleń oskrzeli, zapaleń oskrzelików u niemowląt czy poważnych zapaleń płuc. Wirus atakuje głównie wcześniaki, dzieci z dysplazją oskrzelowo płucną, wadami serca i mukowiscydozą. Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt drogą kropelkową a także poprzez kontakt z wydzieliną na rękach i przedmiotach. Cząstki wirusa przeżywają na powierzchniach przedmiotów przez wiele godzin. Okres wylęgania wynosi 4 do 6 dni, okres zakaźności do 3 tygodni.

Test RSV - szybki test antygenowy

Diagnostyka zakażenia RSV opiera się na rutynowym potwierdzaniu obecności antygenów wirusa w materiale pozyskanym z górnych dróg oddechowych za pomocą szybkich testów screeningowych (około 30 minut). Badanie RSV wykrywa oba typy wirusa - A oraz B.

 

Jak przygotować się do badania?

Szczegółowe informacje o przygotowaniu do badania znajdują się w tabelce.

Gdzie wykonać badanie?

Aktualne lokalizacje punktów pobrań oraz godziny otwarcia znajdują się w zakładkach:

·       Punkt Pobrań - Prądnik Biały

Zapraszamy także do zapoznania się z pakietami badań molekularnych, uwzględniających diagnostykę RSV. Wśród nich znajdują się:

 

* Sugerowany czas wykonania badań jest orientacyjny, w przypadku niestandardowych sytuacji niezależnych od Laboratorium może ulec zmianie.