Diagnostyka ginekologiczna
90,00 zł
Umów wizytę
Cytologia na podłożu płynnym, czyli LBC (Liquid Based Cytology) to technika wykonywania badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy o potwierdzonej najwyższej czułości detekcji stanów przednowotworowych. W metodzie tej wymaz z szyjki macicy pobierany jest na specjalne podłoże płynne, a nie na szkiełko, dzięki czemu 100% pobranego materiału trafia do pracowni cytologicznej. Metoda stosowana jest w programach profilaktyki raka szyjki macicy, między innymi w Wielkiej Brytanii, USA, Danii, Holandii i Australii.
Na czym polega badanie cytologiczne LBC? W cytologii na podłożu płynnym pobrany na szczoteczkę materiał biologiczny przenoszony jest bezpośrednio do pojemnika z płynem konserwującym. Główka szczoteczki ginekologicznej umieszczana jest w podłożu płynnym, które jest transportowane do laboratorium.
Czym się różni cytologia LBC BD SurePath od konwencjonalnej?
W/w cechy i ograniczenia znacząco obniżają jakość preparatów i zwiększają ryzyko przeoczenia stanów przedrakowych. Zmniejszenie odsetka niesatysfakcjonujących wyników zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia nieprawidłowych komórek. Ograniczenia mogą być wyeliminowane bądź zminimalizowane poprzez zastosowanie cytologii na podłożu płynnym - BD SurePath™. Metoda ta, o znacznie lepszych właściwościach diagnostycznych w porównaniu z klasycznym rozmazem, rekomendowana jest przez grupy ekspertów powołanych przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w 2006 roku, Prezesa Polskiego Towarzystwa Patologów (2012r.) oraz Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy (2012r.).
Co odróżnia cytologię na podłożu płynnym BD SurePath™ od cytologii konwencjonalnej oraz innych metod LBC: Cytologia BD SurePath™ jest zwalidowaną klinicznie metodą, w której do analizy trafia 100% materiału pobranego od pacjentki (metoda zatwierdzona przez U.S. FDA). Poza tym metoda ta charakteryzuje się najwyższą czułością diagnostyczną w detekcji stanów przednowotworowch oraz najniższym ryzykiem wystąpienia interwałowych raków szyjki macicy. Z jednego pobrania można wykonać zarówno preparat cytologiczny jak i oznaczenie DNA wirusa HPV wysokiego ryzyka. Wykonanie wspomnianego testu HR-HPV, może być zlecone nawet bez wychodzenia z domu, co pozwala dokładniej określić ryzyko rozwoju raka w przypadku dodatniego wyniku. Dysponując tą wiedzą lekarz znacznie szybciej może podjąć ewentualne leczenie.
Dlaczego warto wykonywać cytologię? Badanie cytologiczne może uratować życie! Dzięki niemu możliwe jest wykrycie zmian komórkowych prowadzących do rozwoju raka szyjki macicy. Warto pamiętać, że nowotwór ten zdiagnozowany we wczesnym stadium może być całkowicie wyleczony. Szacuje się, że blisko 50% kobiet, u których wykryto raka szyjki macicy, nie wykonywała regularnie badania cytologicznego.
Jakie są czynniki ryzyka rozwoju raka szyjki macicy? Każda kobieta może zachorować na raka szyjki macicy. Głównym czynnikiem ryzyka jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV, Human papillomavirus).
Czynniki mogące zwiększyć ryzyko rozwoju raka:
wczesna inicjacja seksualna
wielu partnerów seksualnych
zakażenie inną chorobą przenoszoną drogą płciową
wiek powyżej 60 lat
osłabiony układ odpornościowy
palenie papierosów
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA: Cytologia płynna nie może być przeprowadzona dowolnego dnia cyklu. Badania nie wykonuje się podczas krwawienia miesiączkowego (nie jest wskazane wcześniej niż 2 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 2 dni przed jej rozpoczęciem). Najlepszym momentem jest pierwsza faza cyklu menstruacyjnego, czyli kilka dni po zakończeniu krwawienia. Badanie z reguły przeprowadza się między 10. a 20. dniem cyklu. Mówiąc o przygotowaniu do cytologii płynnej, należy wspomnieć, że badania nie wykonuje się w czasie stosowania żadnych środków dopochwowych. Ważne jest również zachowanie co najmniej 24-godzinnej przerwy od kontaktów seksualnych, irygacji, badania ginekologicznego, badania USG dopochwowego, pobierania posiewów i wymazów z kanału szyjki macicy. Pacjentka zgłaszająca się na badanie cytologii płynnej powinna przygotować informacje o dacie ostatniej miesiączki i stosowanej ewentualnej hormonoterapii czy innych leków ginekologicznych.
Zapraszamy także do zapoznania się z pozostałymi pakietami badań w kierunku genotypów HPV:
Test DNA 14 wysokoonkogennych typów HPV - met. PCR
Test DNA HPV z różnicowaniem 14 genotypów wysokoonkogennych - met. PCR
Test DNA HPV różnicujący 28 genotypów
Test DNA HPV 24 wysokoonkogennych typów HPV z różnicowaniem genotypów - met. PCR
Badanie dostępne tylko w:
· Punkt Pobrań - Prądnik Biały
*Sugerowany czas wykonania badań jest orientacyjny, w przypadku niestandardowych sytuacji niezależnych od Laboratorium może ulec zmianie.
Zarezerwuj online
Sprawdź szczegóły