Neuroinfekcje
160,00 zł
Umów wizytę
Borelioza, jest wywoływana przez spiralną bakterię Borrelia burgdorferi. Jest to najczęściej rozpoznawana choroba, której wektorem są kleszcze. Jednym z podstawowych objawów boreliozy jest zaczerwienienie wokół miejsca ukłucia przez kleszcza rozszerzające się obwodowo (tzw. rumień wędrujący), pojawia się on 40-60% pacjentów. Niestety zmiana ta nie zawsze jest obserwowana, a zdarza się, że pojawia się w miejscach niewidocznych (np. pokrytych włosami).
[row]
[column col=12 col_sm=12 col_md=12 col_lg=5 offset=0 offset_sm=0 offset_md=0 offset_lg=0]
[/column]
[column col=12 col_sm=12 col_md=12 col_lg=7 offset=0 offset_sm=0 offset_md=0 offset_lg=0]
Borelioza stwarza wiele problemów diagnostycznych ma bowiem postać choroby ogólnoustrojowej, wielonarządowej. Oprócz zmiany skórnej we wczesnych stadiach boreliozy mogą pojawić się bardziej ogólne objawy, takie jak zmęczenie, zawroty i bóle głowy.[/column]
[/row]
Późne objawy boreliozy występują najczęściej w postaci porażenia nerwu twarzowego, widoczne jako porażenie połowy twarzy. Inne symptomy mogą obejmować bóle i problemy z sercem, zapalenie stawu (najczęściej kolanowego), aż po poważne zmiany obejmujące Ośrodkowy Układ Nerwowy (OUN). Wczesne lub wyprzedzające rozwój boreliozy rozpoznanie obecności krętków i wdrożenie antybiotykoterapii hamuje rozwój zakażenia w fazie początkowej i pozwala uniknąć groźnych powikłań. Do ukłucia przez kleszcza może dojść nie tylko w czasie wycieczki do lasu, ale także w warunkach miejskich w trakcie spaceru po parku czy łące. Jeżeli spotkał Cię podobny incydent nie wahaj się wykonać badanie.
Badanie na boreliozę
Metoda RT-PCR nie jest stosowana w diagnostyce boreliozy jako metoda pierwszego wyboru. Test real-time RT-PCR może być jednak bardzo pomocny w diagnostyce boreliozy jako metoda lokalizacji bakterii poprzez badanie odpowiedniego materiału biologicznego po wcześniej wykonanych badaniach serologicznych lub jako monitorowanie skuteczności leczenia.
Jeśli uzyskałeś dodatni wynik badań serologicznych (poziom przeciwciał, Western-Blot), a prowadzone długotrwałe leczenie nie przynosi efektów, i wciąż odczuwasz dolegliwości zapraszamy do skorzystania z oferty na badanie molekularne. Porozmawiaj z lekarzem jaki materiał byłby najbardziej stosowny do badania w zależności od eksponowanych objawów. Pamiętaj, że większość z materiałów do badania metodą RT-PCR może pobrać tylko lekarz.
Wykonujemy badanie również z kleszcza. Informacja o przygotowaniu do badania znajduje się tutaj.
Zapraszamy także do zapoznania się z innymi pakietami badań uwzględniającymi diagnostykę Borrelia burgdorferi:
Panel PCR choroby odkleszczowe
A także innymi pakietami badań neuroinfekcji:
Panel PCR infekcje OUN - 9 patogenów
Panel PCR infekcje OUN - 6 patogenów
Jak przygotować się do badania?
Szczegółowe informacje o przygotowaniu do badania znajdują się w tabelce.
* Sugerowany czas wykonania badań jest orientacyjny, w przypadku niestandardowych sytuacji niezależnych od Laboratorium może ulec zmianie.
Zarezerwuj online
Sprawdź szczegóły