Wymaz z dróg moczowo-płciowych (z cewki moczowej, szyjki macicy, pochwy, z żołędzi penisa, rowka zażołędnego, napletka): w przypadku wymazu z dróg moczowopłciowych zaleca się rezygnację ze współżycia płciowego na minimum 48 godzin przed badaniem. W dniu wykonania wymazu nie powinno się stosować zabiegów higienicznych z użyciem środków odkażających, dopochwowych, miejscowych preparatów leczniczych (szczególnie zawierających środki przeciwdrobnoustrojowe) czy środków do higieny intymnej. Nie jest wskazane pobieranie wymazu podczas krwawienia miesięcznego. W zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta i zaleceń lekarza, odstęp między zakończeniem doustnej lub dożylnej antybiotykoterapii a badaniem powinien wynosić minimum siedem dni, a w przypadku preparatów stosowanych miejscowo np. w postaci globulek dopochwowych- pięć dni. Nie zaleca się oddawania moczu do 2 godzin przed badaniem.
Mocz: dzień przed badaniem należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Istotne jest zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej 1-2 dni przed pobraniem moczu, a w przypadku kobiet należy unikać badania w okresie od 2 dni poprzedzających menstruację do 2 dni po jej zakończeniu. Mocz powinien być pobrany rano, po nocnym spoczynku do sterylnego pojemnika. Konieczne jest by był to pierwszy strumień moczu (pierwsza partia moczu). Mocz należy dostarczyć jak najszybciej tego samego dnia do laboratorium (przechowując materiał do 2 godzin w temperaturze pokojowej, do 24 godzin w temperaturze 2 do 8 st. C).
Gardło: Na dwie godziny przed badaniem nie należy przyjmować pokarmów, płynów, nie palić papierosów, nie stosować miejscowo preparatów odkażających, przeciwdrobnoustrojowych, nie płukać gardła. Zaleca się odstęp około siedmiodniowy od stosowania leków przeciwdrobnoustrojowych.
Miejsca zmienione chorobowo: Nie stosować kosmetyków ani leków (szczególnie zawierających środki przeciwdrobnoustrojowe) na miejsca zmienione chorobowo (dotyczy wszystkich miejsc zmienionych chorobowo) na dzień przed badaniem. Odstęp między stosowanymi środkami przeciwdrobnoustrojowymi a badaniem powinien wynosić optymalnie 7 dni w przypadku antybiotykoterapii.
Wymaz z nosa i gardła, z nosogardła: zaleca się, by na 2-3 godziny przed badaniem nie przyjmować pokarmów, nie pić, nie palić papierosów itp , nie stosować substancji przeciwzapalnych, przeciwdrobnoustrojowych, nie żuć gumy, nie płukać jamy ustnej i nosa oraz nie myć zębów. Bezpośrednio przed badaniem nie wydmuchiwać nosa.
Krew do badań met. PCR: nie ma konieczności specjalnego przygotowania, nie trzeba być na czczo.
Krew do badań ogólnych: nie ma konieczności specjalnego przygotowania, zaleca się być na czczo.
Krew do badań w kierunku alergii: nie ma konieczności specjalnego przygotowania, nie trzeba być na czczo.
Kał: nie jest wskazane pobieranie materiału podczas krwawienia miesięcznego. W zależności od celu badania i decyzji lekarza, nie zaleca się pobierania materiału podczas antybiotykoterapii. Optymalna jest dwutygodniowa przerwa od zakończenia leczenia. Przed pobraniem materiału powinno się opróżnić całkowicie pęcherz moczowy. Kał należy pobrać do jałowego pojemnika kałowego w ilości 1/3 wysokości pojemnika i dostarczyć do laboratorium jak najszybciej w dniu pobrania (przechowując materiał do 2 godzin w temperaturze pokojowej, do 24 godzin w temperaturze 2 do 8 st. C). Pojemnik powinien być odpowiednio opisany (godzina pobrania, imię i nazwisko) i umieszczony w foliowym opakowaniu.
Wymaz, zeskrobina do panelu grzybiczego: przed badaniem nie stosować leków przeciwgrzybiczych, min. 2-4 tygodni po zakończeniu leczenia lub w przerwie ich stosowania, należy podać czas zakończenia leczenia i ewentualnie stosowane preparaty, minimum 12 h bez zabiegów higienicznych, przed badaniem nie stosować: lakieru do paznokci, zmywacza do paznokci z acetonem - kremów lub maści z środkami odkażającymi - szamponów ze środkami p/grzybiczymi minimum 14 dni - minimum 48h przed badaniem skóry głowy nie myć głowy